Menü Kapat

İnsan Asansörleri

İnsan asansörleri; iş merkezi, AVM, hastane gibi insanların kalabalık olarak bulunduğu katlar arasında insanların taşınması için kullanılan asansörlerdir. İnsan asansörlerinin bulundukları yapılar genel olarak hızlı iş yaşamı ve hareketli olan yapılar oldukları için insan taşımada kullanılan bu asansörlerin de hızlı olması istenmektedir. İnsan taşımada kullanılan asansörler üretim aşamasında kullanım amacına göre projelendirilir ve asansördeki kapasite, hız gibi temel özellikler de yine kullanım amacına uygun olarak belirlenmelidir.

İnsan taşıma asansörlerinde hızın en önemli özelliklerinden bir tanesi olduğunu belirtmiştik. Peki insan taşıma asansörlerinde hız nasıl ve neye göre belirleniyor dilerseniz bu konuya biraz değinelim. Asansörlerin hızları çıktıkları katlarla doğrudan orantılıdır diyebiliriz. Yani asansörün çıkacağı kat sayısı arttıkça İnsan asansörlerinin daha hızlı olması istenmektedir. AVM, hastane, iş merkezi gibi yapılarda standart hız 2,5m/sn iken çok katlı binalarda hız 8m/sn kadar hız uygulaması yapılabilmektedir. İnsanların yoğun olarak yaşadıkları binalarda kullanılan insan asansörleri için ideal hız belirlenirken yine bina kat sayısı göz önünde bulundurulur. 23 metreye kadar olan binalar yani 5 kat – 6 kat olan binalar için kullanılan insan asansörleri standart hız olarak düşünülür ancak kat sayısının daha da fazlalaşması binaları çok katlı binalar sınıfına girer ve burda asansörde standart hız yetersiz kalır.  23 metreden 150 metreye kadar olan yapılar çok katlı yapılar olarak kabul görmüşlerdir ve bu binalarda kullanılan insan asansörlerinde ideal hız 6m/sn olarak kabul görmüştür. 150 metrenin üzerindeki binalar gökdelen sınıfına giren binalardır ve bu binalarda kullanılan insan asansörlerinde hız 10m/sn ve üzerinde olarak değelendirilmektedir. 

İnsan asansörleri makine daireli ve makine dairesiz olarak üretilebilmektedirler. Makine daireli asansörler eski tip sistemlerdir. Asansör için asansör kuyusu haricinde bir de asansör motor sistemini yerleştirmek için motor yerine ihtiyaç vardır. Bu sistem hem yapı içerisinde fazla yer kaplar performans olarak makine dairesiz asansör sisteminden daha verimsiz çalışırlar. Makine dairesi gerektirmeyen sistemler yeni nesil asansör sistemleridirler. Hızlı çalışırlar, sessizdirler ve binanızda asansör için sınırlı alanınız varsa ideal asansör çözümü olacaktır. İnsan asansör sistemleri fiyat konusu diğer asansör sistemlerinde olduğu gibi seyir mesafesi, kapasite, hız, asansör uygulama alanında yapılan işçilik, asansörde kullanılan malzeme faktörlerine bağlı olarak belirlenmektedir.

Related Posts